MASZ
PYTANIA?
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński
Notariusz
Poniżej znajdziesz listę dokumentów i informacji potrzebnych do sporządzenia przed notariuszem ugody.
W przypadku jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami.
Przed sporządzeniem projektu aktu, kopie dokumentów należy przesłać na adres mailowy kancelarii, natomiast oryginały należy okazać notariuszowi przy akcie.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Bardzo często jest to dokument przygotowany przy udziale mediatora, pod którym będziemy poświadczali podpisy. Jeżeli warunki ugody zostały ustalone samodzielnie, prosimy o ich szczegółowe opisane w celu przygotowania właściwego dokumentu.
Konieczność okazania innych dokumentów uzależniona jest od konkretnego przypadku. Szczegółowy wykaz zostanie Państwu przedstawiony po przedstawieniu nam założeń sprawy.
Ugoda pozasądowa u notariusza jest wzajemną umową dwustronną, której zawarcie nie wymaga oczekiwania na wyrok sądu. Według zapisów kodeksu cywilnego przez ugodę strony czynią wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Gotowość do wzajemnych ustępstw jest przesłanką konieczną – bez niej nie można mówić o zawarciu umowy. Jeżeli zatem ustępstwa dokonywane są wyłącznie z jednej strony umowy – nie można nazwać jej ugodą.
Ugoda bez sądu to skuteczna alternatywa dla długotrwałego, skomplikowanego i często kosztownego procesu sądowego. Jeżeli strony postanawiają zawrzeć umowę i wspólnie uzgodnią treść zapisów, może zostać ona podpisana nawet w czasie kilku/kilkunastu dni.
Pragniemy zwrócić uwagę, że ugoda podpisywana u notariusza bez ingerencji sądu nie prowadzi do powstania nowego stosunku prawnego. Służy wyłącznie do zmiany stosunku już istniejącego. Celem notarialnej ugody pozasądowej jest osiągnięcie porozumienia w konfliktowej sytuacji, gdy istnieje wola współpracy stron umowy. Zlikwidowana zostaje niepewność związana z roszczeniami wynikającymi z istniejącego dotychczas stosunku prawnego pomiędzy stronami ugody.
Notarialna ugoda pozasądowa jest szybkim i skutecznym sposobem, aby osiągnąć porozumienie. By możliwe było jej wypracowanie, konieczne jest zgłoszenie gotowości do kompromisu pomiędzy stronami umowy. Zawierana ugoda zawsze opiera się na zasadzie dobrowolności. Umowa ta reguluje prawa i obowiązki stron. Jej podpisanie jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy strony zgodnie wyrażają gotowość do wypracowania kompromisu. Jeżeli nie ma woli współpracy i chęci osiągnięcia porozumienia, ugoda pozasądowa u notariusza nie może zostać zawarta.
Ugoda pozasądowa u notariusza może dotyczyć wielu różnych kwestii, związanych np. z podziałem majątku, nieruchomościami, czy długiem. Umowy, o których piszemy, w zdecydowanej większości przypadków dotyczą spraw cywilnych. Najczęściej odnoszą się do postępowań z zakresu prawa rodzinnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że ugody pozasądowe mogą dotyczyć także niektórych spraw z zakresu prawa karnego. Ugody znajdują także zastosowanie w prawie spadkowym, prawie pracy oraz prawie administracyjnym. Chcąc jednak mieć pewność, czy konkretną kwestię można rozwiązać korzystając z ugody notarialnej, warto skontaktować się z zaufaną kancelarią i przedstawić szczegóły sprawy.
Każda notarialna ugoda pozasądowa musi zawierać następujące informacje:
Stronami ugody mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, przedsiębiorcy i konsumenci. Jeśli ugodę zawierają osoby fizyczne, konieczne jest podanie m.in. ich imion, nazwisk, numerów dowodów tożsamości, numeru PESEL. Przedmiot umowy powinien być opisany szczegółowo i wyczerpująco. Za postanowienia fakultatywne uznaje się m.in. oświadczenie o braku roszczeń wobec drugiej strony.
Mając świadomość, że ugoda notarialna może dotyczyć wielu różnych kwestii, trudno jest jednoznacznie określić, jakie dokumenty są konieczne do jej zawarcia. Pragniemy zwrócić uwagę, że specyfika każdej umowy jest inna, a sytuacja wymaga indywidualnej oceny i interpretacji. Dlatego każdą osobę zainteresowaną podpisaniem notarialnej ugody pozasądowej zapraszamy do kontaktu. Po zapoznaniu się z konkretną sytuacją, będziemy w stanie dokładnie wskazać, jakie dokumenty i zaświadczenia należy przedstawić. Szczegółowo określimy, jakich formalności należy dopełnić, aby możliwa była realizacja planowanej czynności.
Strony ugody podpisywanej u notariusza nie muszą wdawać się w długotrwały i często kosztowny proces sądowy – jest to najważniejsza korzyść płynąca z wdrożenia takiego rozwiązania. Zawarcie ugody pozasądowej okazuje się odpowiednim rozwiązaniem zapewniającym wykonanie roszczeń lub skutkującym uchyleniem istniejącego sporu. Umowa zawierana przed notariuszem jest trudna do podważenia – żadna ze stron nie musi obawiać się zawarcia zapisów sprzecznych z prawem lub działania na korzyść wyłącznie jednej ze stron.
W sytuacji, gdy strona ugody odmówiła realizacji postanowień zawartych w dokumencie, ich realizacji można domagać się w drodze procesu sądowego. Dobrą praktyką jest umieszczenie w treści umowy oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Wówczas po nadaniu klauzuli wykonalności akt notarialny stanowi tytuł wykonawczy. Oznacza to, że jest on podstawą do prowadzenia czynności egzekucyjnych przez komornika.
W celu sporządzenia notarialnej ugody pozasądowej warto skorzystać z pomocy zaufanej kancelarii. Doświadczony notariusz zadba o zabezpieczenie interesów stron umowy oraz pomoże w sformułowaniu wymaganych postanowień w taki sposób, aby ich treść była zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
Szukasz kancelarii notarialnej w Warszawie w okolicy Galerii Północnej? Chcesz podjąć współpracę z rzetelnym partnerem, który zabezpieczy Twoje interesy? Notariusz Paweł Szofiński jest specjalistą w swojej dziedzinie, który udziela kompleksowego wsparcia na każdym etapie zawierania ugody pozasądowej. W naszej kancelarii uzyskasz wszystkie niezbędne informacje o zamierzonej czynności notarialnej. Wskazujemy podstawy i skutki prawne, z jakimi wiąże się umieszczenie w umowie konkretnych zapisów. Zapraszamy do kontaktu – podczas rozmowy określimy szczegółowo, jakie dokumenty należy przygotować do zawarcia notarialnej ugody pozasądowej. Przygotujemy także informację dotyczącą opłat za przeprowadzenie konkretnej czynności.
Wyjaśnimy wszelkie niejasności i sprawimy, że cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Pragniemy zapewnić, że do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, pragnąc zagwarantować naszym klientom bezpieczeństwo i najwyższy poziom zadowolenia z usług. Zawsze bierzemy pod uwagę oczekiwania stron umowy, jej przedmiot oraz okoliczności jej zawarcia.
Dane płatnicze
Zadzwoń lub napisz
Godziny otwarcia
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński Notariusz
Niniejsza strona nie stanowi ani reklamy, w szczególności reklamy osobistej, ani oferty w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Strona ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 §3 ustawy Prawo o notariacie.
rachunek depozytowy PLN
72 1140 2004 0000 3802 8195 8663
rachunek bankowy
76 1140 2004 0000 3202 7925 9278
pon - pt, godz. 9:00 - 17:00
inne terminy na życzenie (17-20)
ul. Kościeszów 6 lok. UA4
03-188 Warszawa
NIP: 524 274 01 28
REGON: 384507299