Napisz do nas.

Imię i nazwisko
Numer telefonu
Email
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana.
Uzupełnij wymagane pola.

MASZ PYTANIA?

Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński

Notariusz

Notariusz Białołęka. Kancelaria Notarialna przy Galerii Północnej

Sprzedaż miejsca postojowego

Dokumenty

Widok z góry na podziemny garaż z miejscami postojowymi pod nowoczesnym budynkiem mieszkalnym, symbolizujący sprzedaż miejsca parkingowego, przy której w kancelarii notarialnej na warszawskiej Białołęce wymagane są dokumenty takie jak odpis księgi wieczystej miejsca postojowego, dokument tożsamości sprzedającego i kupującego oraz podstawa nabycia (umowa zakupu miejsca postojowego).

Poniżej znajdziesz listę dokumentów wymaganych do zawarcia umowy sprzedaży miejsca postojowego w garażu podziemnym. Pamiętaj, że lista ma charakter poglądowy, a notariusz czuwając nad bezpieczeństwem, może wskazać dodatkowe zaświadczenia. 

W celu przygotowania projektu aktu notarialnego, prosimy o wskazanie swoich danych oraz istotnych warunków transakcji, tj. w szczególności ceny, terminu zapłaty ceny, terminu wydania nieruchomości oraz wszelkich innych ustaleń dodatkowych.

 

Potrzebne informacje.

OD STRONY KUPUJĄCEJ.

WAŻNY DOKUMENT TOŻSAMOŚCI

Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.

 

UMOWY MAJĄTKOWE MAŁŻEŃSKIE

Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).

OD STRONY SPRZEDAJĄCEJ.

WAŻNY DOKUMENT TOŻSAMOŚCI

Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.

Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.

 

PODSTAWA NABYCIA

Co do zasady jest to akt notarialny. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadkobrania, konieczne jest okazanie postanowienia spadkowego lub aktu poświadczenia dziedziczenia, a ponadto podstawy nabycia spadkodawcy.

 

ZAŚWIADCZENIE Z URZĘDU SKARBOWEGO

Powinno ono potwierdzać uregulowanie kwestii podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia przez stronę sprzedającą przedmiotowej nieruchomości. Jest ono wymagane, jeżeli nabycie nastąpiło m.in. w drodze darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności (dokonanych od 01 stycznia 2007 roku), albo spadkobrania lub zasiedzenia (bez względu na datę nabycia).

 

UMOWY MAJĄTKOWE MAŁŻEŃSKIE

Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).

 

ZAŚWIADCZENIE O REWITALIZACJI

Potwierdzające, czy dla terenu, na którym położony jest sprzedawany lokal, została podjęta uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji lub uchwała w sprawie ustanowienia na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Nie dotyczy nieruchomości położonych na terenie Warszawy (informacja dostępna publicznie). Dokument można uzyskać w urzędzie gminy.

WYMAGANE DOKUMENTY.

pokaż więcej

W polskim prawie sprzedaż nieruchomości, w tym udziału w garażu wraz z prawem do miejsca parkingowego lub miejsca postojowego zawsze musi być zawierana w formie aktu notarialnego. Tylko załatwiając formalności w kancelarii notarialnej można mieć pewność, że umowa będzie zawarta zgodnie z prawem. Notariusz to osoba upoważniona do dokonywania czynności cywilnoprawnych, w tym także do przygotowania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego. Umowa sprzedaży garażu, miejsca parkingowo lub miejsca postojowego zawierana w formie aktu notarialnego potwierdza powstanie danego stosunku cywilnoprawnego pomiędzy stronami i zawiera szczegółowe warunki transakcji. 

 

 

 

Kupno garażu, miejsca postojowego lub parkingowego – jak się do niego przygotować?

 

Zanim jednak nastąpi moment podpisania aktu notarialnego, konieczne jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Należy dostarczyć je do kancelarii notarialnej z wyprzedzeniem, abyśmy mogli sformułować treść umowy. Wystarczające są dla nas kserokopie lub skany dokumentów i wymaganych zaświadczeń. Jednak w dniu podpisania umowy konieczne jest dostarczenie oryginałów. Warto zapoznać się z listą niezbędnych dokumentów, jednak zestawienie to należy traktować orientacyjnie. O konieczności dostarczenia konkretnych dokumentów decyduje notariusz po zapoznaniu się ze stanem faktycznym. Jeżeli zatem planujesz kupno garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego, zapraszamy do podjęcia kontaktu z naszą kancelarią notarialną. Poinformujemy, jakich formalności należy dopełnić, aby móc z sukcesem sfinalizować transakcję. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi poniżej. Sprawdź, o jakie informacje możemy zapytać Cię podczas rozmowy i już teraz rozpocznij przygotowania do transakcji!

 

 

Kupno garażu dokumenty

 

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup garażu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że może mieć on różny status prawny. Garaż może stanowić:

  • samodzielny lokal niemieszkalny,

  • część nieruchomości wspólnej związanej z lokalem mieszkalnym,

  • spółdzielcze własnościowe prawo,

  • budynek wolnostojący, posadowiony na nieruchomości gruntowej,

 

O tym, jakie dokładnie dokumenty będą wymagane do sprzedaży garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego, decyduje przede wszystkim status prawny przedmiotu umowy. Lista koniecznych dokumentów i zaświadczeń będzie różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji sprzedających oraz wymagań kupujących. Poza koniecznymi formalnościami, strona kupująca może dodatkowo zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów.

 

Kupno miejsca parkingowego dokumenty

 

Jakie dokumenty należy zgromadzić, przygotowując się do sprzedaży garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego? Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktu notarialnego podpisujesz, jeśli jesteś stroną umowy, musisz przedstawić notariuszowi swój dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu z aktualnym terminem ważności. Każda osoba uczestnicząca w czynności notarialnej podaje swoje dane, tj. imiona, nazwisko, imiona rodziców, stan cywilny, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego/paszportu, datę jego ważności oraz numer PESEL.

 

Potrzebne dokumenty – kupno garażu jako lokalu odrębnego

 

Jeżeli umowa dotyczy sprzedaży garażu stanowiącego odrębny lokal, do listy podstawowych, niezbędnych dokumentów zalicza się podstawę nabycia. Może to być akt notarialny przeniesienia własności lub orzeczenie sądowe. Wśród koniecznych dokumentów wymienić należy także zaświadczenie określające, czy grunt, na którym mieści się budynek, jest położony w strefie rewitalizacji.

 

Dokumenty notarialne kupno garażu

 

Przygotowując się do sprzedaży garażu, strona sprzedająca powinna zweryfikować dokumentację, czy jest ona zgodna ze stanem faktycznym. Ponadto warto zorientować się w aktualności wpisów w księdze wieczystej. To podstawowy dokument stanowiący kompendium wiedzy na temat konkretnej nieruchomości. Z jego treści można dowiedzieć się, czy sprzedający faktycznie jest współwłaścicielem garażu, czy ma prawo do korzystania z danego miejsca postojowego, a także zweryfikować, czy nieruchomość jest w jakikolwiek sposób obciążona (np. hipoteką).

 

Jeżeli natomiast garaż zlokalizowany jest na działce dzierżawionej (np. od gminy), potrzebna będzie weryfikacja zasad, według których można przenieść prawa wynikające z dzierżawy na inną osobę. W tym przypadku należy dokonać cesji praw wynikających z umowy dzierżawy z miastem. Nowy nabywa, jeżeli zgodzi się na określone warunki dzierżawy, wstąpi w rolę dzierżawcy. W praktyce oznacza to, że staje się posiadaczem nieruchomości i może z niej korzystać. 

 

Czy garaż lub miejsce postojowe zawsze posiada swoją księgę wieczystą? Okazuje się, że nie zawsze tak będzie. Jako przykład warto wskazać miejsce parkingowe znajdujące się na nieruchomości wspólnej, które może zostać sprzedane wyłącznie wraz z mieszkaniem, z którym zostało nabyte, lub na rzecz innej osoby, która posiada już lokal w ramach danej nieruchomości wspólnej. Jeśli natomiast miejsce postojowe posiada odrębną księgę wieczystą, można dokonać jego sprzedaży niezależnie od mieszkania w bloku. W takim przypadku zawsze konieczna będzie wizyta u notariusza. A każda zmiana właściciela musi zostać odnotowana w księdze wieczystej.

 

Dokumenty, które należy zgromadzić, decydując się na sprzedaż garażu 

 

Decydując się na kupno garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego, należy dążyć do zgromadzenia jak największej liczby informacji nie tylko na temat samego przedmiotu umowy, ale także dotyczących gruntu, na którym jest usadowiony.

 

 

Kupno miejsca postojowego finansowanego kredytem hipotecznym 

 

W wielu sytuacjach strona kupująca w celu nabycia nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Wówczas, aby sporządzenie aktu notarialnego było możliwe, konieczne jest przedłożenie podpisanej umowy kredytowej.

 

Czy można kupić garaż, miejsce parkingowe lub miejsce postojowe obciążone hipoteką? Tak – przedmiot umowy mógł zostać obciążony hipoteką przez stronę sprzedającą. Jeśli jest już spłacony, można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki. Jeżeli natomiast zobowiązanie nie zostało jeszcze uregulowane, kupujący nabywają przedmiot umowy z obciążeniem, a część ceny płatna jest na rachunek techniczny do spłaty kredytu sprzedającego, w celu uzyskania zgody banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

 

Kupno garażu wyłącznie u notariusza

 

Czy sprzedaż garażu musi odbyć się u notariusza? Tak, według aktualnie obowiązujących przepisów polskiego prawa, umowa sprzedaży własności garażu musi być zawierana w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

 

Kupno miejsca postojowego u notariusza – o czym należy pamiętać?

 

Jeśli podpisałeś umowę kupna garażu, miejsca parkingowego lub miejsca postojowego, powinieneś mieć świadomość, jakie formalności czekają na Ciebie po podpisaniu aktu notarialnego. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% od kwoty całej transakcji, a uregulowanie płatności leży po stronie nabywcy. Podatek ten pobiera notariusz i następnie przekazuje go w całości do urzędu skarbowego.

 

Kupno miejsca parkingowego w Warszawie. Zgłoś się do kancelarii notarialnej przy Galerii Północnej 

 

Rolą notariusza jest przeprowadzenie czynności notarialnej zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto notariusz ma za zadanie wytłumaczyć wszelkie niejasności stronom umowy. Korzystając z usług kancelarii notarialnej, strony umowy zyskują pewność, że wszystkie zapisy umowy są zgodne z prawem, a także chronią interesy obu stron w takim samym zakresie. Notariusz dba o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Ekspert przed podpisaniem umowy upewnia się, że wszystkie zapisy w niej zawarte są zrozumiałe i zgodne z wolą stron. Dopiero wtedy możliwe jest podpisanie aktu notarialnego.

 

Każda umowa sprzedaży nakłada zarówno na stronę kupującą, jak i sprzedającą określone zobowiązania. Kupujący muszą uregulować określoną wysokość kwoty w ustalonym terminie. Zanim jednak transakcja zostanie pomyślnie sfinalizowana, konieczne jest rzetelne przygotowanie się do podpisania aktu notarialnego. Jeżeli chcesz, aby etap przygotowań przebiegł sprawnie, ustal plan działania. Skontaktuj się z zaufaną kancelarią notarialną, gdzie po przedstawieniu sprawy uzyskasz dokładne informacje dotyczące formalności, jakie musisz załatwić. Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta w urzędzie, dlatego warto zacząć działać już teraz i nie czekać na ostatni moment z gromadzeniem koniecznej dokumentacji.

 

 

 

Dane płatnicze

Zadzwoń lub napisz

Godziny otwarcia

Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński Notariusz

Niniejsza strona nie stanowi ani reklamy, w szczególności reklamy osobistej, ani oferty w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Strona ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 §3 ustawy Prawo o notariacie.

rachunek depozytowy PLN

72 1140 2004 0000 3802 8195 8663

rachunek bankowy

76  1140 2004 0000 3202 7925 9278

pon - pt, godz. 9:00 - 17:00

inne terminy na życzenie (17-20)

ul. Kościeszów 6 lok. UA4

03-188 Warszawa

NIP: 524 274 01 28

REGON: 384507299

notariusz@przypolnocnej.pl

733 212 213

Po akcie

Sugestie i opinie

Polityka prywatności