MASZ PYTANIA?
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński
Notariusz
Poniżej znajdziesz listę dokumentów wymaganych do sprzedaży działki (niezabudowanej nieruchomości gruntowej). Pamiętaj, że lista ma charakter poglądowy, a notariusz czuwając nad bezpieczeństwem, może wskazać dodatkowe zaświadczenia.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).
Jeżeli zakup finansowany jest z kredytu.
Jeżeli w akcie notarialnym ma zostać ustanowiona hipoteka na zabezpieczenie udzielanego kredytu. Czasem dokument zwany jest zaświadczeniem o udzieleniu kredytu.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Co do zasady jest to akt notarialny. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadkobrania, konieczne jest okazanie postanowienia spadkowego lub aktu poświadczenia dziedziczenia, a ponadto podstawy nabycia spadkodawcy.
Powinno ono potwierdzać uregulowanie kwestii podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia przez stronę sprzedającą przedmiotowej nieruchomości. Jest ono wymagane, jeżeli nabycie nastąpiło m.in. w drodze darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności (dokonanych od 01 stycznia 2007 roku), albo spadkobrania lub zasiedzenia (bez względu na datę nabycia).
Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).
Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką i część ceny sprzedaży płatna będzie bezpośrednio na rachunek kredytodawcy, w celu całkowitej spłaty wierzytelności. W takim przypadku należy okazać zaświadczenie, z którego wynikać będą: suma zadłużenia, numer rachunku technicznego do spłaty oraz zobowiązanie banku do wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po całkowitej spłacie zadłużenia. Zwróć uwagę, że bank kredytujący stronę kupującą może wymagać dodatkowych postanowień.
Jeżeli po nabyciu nieruchomości dokonany został jej podział. Decyzja musi być ostateczna.
Dokument można uzyskać w starostwie, a w Warszawie: w Biurze Geodezji i Katastru (ul. Sandomierska 12) lub za pośrednictwem urzędu dzielnicy. Dodatkowo, gdy sprzedawana działka będzie odłączana z księgi wieczystej: wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej dla wszystkich działek, które znajdują się obecnie w księdze wieczystej.
W przypadku braku obowiązującego planu należy okazać zaświadczenie potwierdzającego ten fakt, wraz z ewentualnie wydaną decyzją o warunkach zabudowy (lub zaświadczeniem o braku takiej decyzji). Dokumenty można uzyskać w urzędzie gminy.
Zaświadczenie potwierdza, czy sprzedawana nieruchomość objęta jest uproszczonym planem urządzenia lasu, lub decyzją starosty, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach. Dokument można uzyskać w starostwie, a w Warszawie w siedzibie Lasów Miejskich (ul. Korkowa 170A).
Potwierdzające, czy dla terenu, na którym położona jest sprzedawana działka, została podjęta uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji lub uchwała w sprawie ustanowienia na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Nie dotyczy nieruchomości położonych na terenie Warszawy (informacja dostępna publicznie). Dokument można uzyskać w urzędzie gminy.
Wedle uznania stron. Uzyskanie zaświadczenie rozważane jest w sytuacji, kiedy Strony mają wątpliwości w zakresie sposobu dostępu do drogi publicznej.
Wedle uznania stron. Może ono dotyczyć np. podatku od nieruchomości, lub zaległości wobec Urzędu Skarbowego.
Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości gruntowej musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego – wyłącznie w takiej sytuacji można uznać ją za skuteczną i ważną. Dlaczego tak istotne jest rozpoczęcie przygotowań do sprzedaży z odpowiednim wyprzedzeniem? To istotne, by zacząć gromadzić niezbędne dokumenty i na czas zdążyć z uzyskaniem zaświadczeń, aby w dniu podpisania aktu notarialnego nie musieć martwić się o wszelkie formalności. Poprawnie przygotowana dokumentacja pozwoli sprawnie sfinalizować umowę bez konieczności przekładania terminu i wydłużania procedur. Właśnie dlatego postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu niezbędne informacje i sporządzić listę najczęściej wymaganych dokumentów, aby ułatwić przygotowania. Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, a Twoja sprawa wymaga indywidualnej interpretacji, skontaktuj się z naszą kancelarią. Po zapoznaniu się z interesującymi Cię kwestiami, udzielimy Ci wyczerpującej informacji.
Jaka jest rola notariusza w procesie sprzedaży działki? Ma on za zadanie poinformować strony, jakie dokumenty są konieczne w celu zawarcia umowy. Ponadto przekazuje informacje o skutkach zawieranej umowy. Ma czuwać, aby wszystkie działania były zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji i przygotowanie się do podpisania umowy pod względem formalnym jest istotne zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej. Jeżeli zamierzasz dokonać sprzedaży działki, z pewnością zależy Ci na czasie, a sprawne zgromadzenie dokumentów zwiększa szanse, że wszelkie formalności uda się załatwić w uzgodnionym terminie. Przygotowana lista jest istotna również z perspektywy kupujących. Będą mieli świadomość, na które dokumenty należy zwrócić szczególną uwagę, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo transakcji.
Jeśli planujesz sprzedać działkę, najpierw powinieneś sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi, tj.
Weryfikacja stanu prawnego to pierwszy, niezbędny etap związany ze sprzedażą działki. Sprzedający powinni zapoznać się m.in. z danymi zawartymi w księdze wieczystej i zweryfikować, czy są one aktualne.
Decydując się na zakup działki, strona kupująca jest zobowiązana nie tylko do zapłaty ceny ustalonej za nieruchomość. Ponosi także dodatkowe koszty, w tym: podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji, taksę notarialną uzależnioną od wartości działki, podatek VAT od wynagrodzenia kancelarii notarialnej, koszty wypisu aktu notarialnego oraz opłaty sądowe związane z założeniem nowej księgi wieczystej lub dokonaniem zmian w już istniejącej.
O tym jakie, dokumenty będą niezbędne do zawarcia umowy kupna-sprzedaży, decyduje konkretna sytuacja. Często zanim dojdzie do podpisania ostatecznej umowy skutkującej przeniesieniem własności, konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w przypadku, gdy strona kupująca posiłkuje się kredytem hipotecznym. Rolą umowy przedwstępnej jest m.in. rezerwacja nieruchomości na czas dopełnienia procedur związanych z kredytem hipotecznym. Znajdują się w niej istotne postanowienia oraz zobowiązanie, że w przyszłości zawarta zostanie umowa przyrzeczona.
Jeżeli kupujący posiłkuje się kredytem, jest zobowiązany do przedłożenia umowy kredytowej. Konieczne jest zaświadczenie banku w celu ustanowienia hipoteki.
Podstawową informacją, jaką należy przekazać notariuszowi, jest wskazanie numeru księgi wieczystej. Nie ma konieczności, aby dostarczać całą księgę. Posiadając numer, notariusz może samodzielnie wygenerować odpis. W księdze wieczystej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości, w tym określenie jej położenia, danych właściciela/i, czy wpisów hipoteki. Jeśli na początkowym etapie współpracy otrzymamy numer księgi wieczystej, możemy znacznie przyspieszyć i ułatwić dalsze postępowanie. Możliwość wglądu do księgi wieczystej oraz zapoznanie się z dokumentem stanowiącym podstawę nabycia, umożliwia precyzyjne określenie, jakie dokumenty będą wymagane do czynności.
Do niezbędnych dokumentów, koniecznych przy każdej czynności notarialnej, jest dowód osobisty. Obowiązkiem notariusza jest stwierdzenie tożsamości osób uczestniczących w podpisaniu umowy sprzedaży. Każda z osób musi zatem okazać ważny dokument tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemców dopuszcza się kartę pobytu.
Jeśli stronami umowy są osoby fizyczne, konieczne jest podanie następujących danych:
Osoby prawne, spółki osobowe i inne podmioty muszą podać firmę podmiotu i nr KRS wraz z podaniem danych osób fizycznych reprezentujących dany podmiot.
Warto dodać, że strony mają prawo działać poprzez pełnomocnika. Wówczas jednak niezbędne jest przedstawienie oryginału pełnomocnictwa.
Wśród niezbędnych dokumentów wymienia się wypis z rejestru gruntów. Stanowi on potwierdzenie dokładnego położenia i przebiegu granic działki oraz określa funkcję konkretnej nieruchomości. Wniosek o wypis z rejestru gruntów składa się w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta. Niektóre urzędy umożliwiają złożenie wniosku online. Uzupełnieniem wypisu z rejestru gruntów stanowi wyrys z mapy ewidencyjnej, czyli rysunek przedstawiający fragment mapy, na którym zlokalizowana jest nieruchomość.
Dla kupujących istotna będzie informacja, jakie jest przeznaczenie danego terenu. Jeżeli na danym terenie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy pozyskać stosowne zaświadczenie. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli natomiast działka nie jest objęta MPZP, można uzyskać zaświadczenie potwierdzające tę informację. Wiedza o tym, jak sklasyfikowana jest działka, jest ważna dla kupującego, a także znacząco wpływa na wartość nieruchomości. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej dostępnym na stronie internetowej urzędu gminy lub urzędu miasta. Jednak do podpisania aktu notarialnego konieczne będzie przedłożenie oryginalnego dokumentu wydanego przez właściwy organ.
Jeżeli właściciel chce sprzedać wyłącznie część działki, musi wystąpić z wnioskiem o jej wyodrębnienie. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt właściciela lub użytkownika wieczystego. Dokument należy złożyć w gminie, tam też załatwia się wszelkie formalności. Skutkiem jest powstanie nowej, osobnej działki, którą można sprzedać, czyli przenieść prawo własności na inną osobę. Dla nowej nieruchomości zakładana jest nowa księga wieczysta.
Jeżeli działka powstała poprzez podział większej nieruchomości, konieczne jest przedstawienie dokumentów podziałowych, do których zalicza się przede wszystkim decyzję podziałową zawierającą informację, że podział jest ostateczny. Jeżeli podział nie jest ujawniony w księdze wieczystej, konieczny jest wypis i wyrys z rejestru gruntów zarówno dla sprzedawanej działki, jak i dla pozostałych działek powstałych w wyniku podziału.
Wśród koniecznych dokumentów wymienia się te, które stanowią podstawę nabycia. Może być to umowa sprzedaży, darowizny, zniesienia współwłasności, akt poświadczenia dziedziczenia lub orzeczenie sądu. Jeżeli nabycie nieruchomości będącej przedmiotem umowy nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, to konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia wydanego przez właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Choć można wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu w innym Urzędzie Skarbowym, to należy wziąć pod uwagę, że może to wydłużyć czas jego uzyskania (ze względu na konieczność przekazania korespondencji pomiędzy urzędami). Jeśli jednak wydłużony czas nie stanowi ograniczenia, a ze względu na oddalone miejsce zamieszkania wizyta we właściwym Urzędzie staje się utrudnieniem, można zdecydować się na takie rozwiązanie.
Jeżeli zostało wydane pozwolenie na budowę, konieczne będzie dostarczenie takiego dokumentu. Jeśli działka jest już zabudowana, do podpisania umowy sprzedaży, konieczne będzie przygotowanie kompletu dokumentów poświadczających, że w nieruchomości nie są zameldowane osoby na pobyt stały i tymczasowy. Potrzebne będzie także świadectwo charakterystyki energetycznej budynku mieszczącego się na działce. W tym dokumencie określa się zapotrzebowanie danego budynku mieszkalnego na energię nieodnawialną w skali roku.
Na początku notariusz weryfikuje tożsamość osób będących stronami umowy (konieczne jest przedstawienie dowodów osobistych). Następnie notariusz odczytuje treść aktu notarialnego. Mamy świadomość, że niektóre sformułowania mogą być dla stron umowy niejasne, dlatego chętnie wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Jeżeli wszystkie zapisy zostaną wyjaśnione i zgodnie zaakceptowane przez stronę sprzedającą i kupującą, następuje podpisanie aktu notarialnego. Następnie strony otrzymują wypis, czyli powtórzenie oryginału. Dokument ten opatrzony jest pieczęcią urzędową i ma taką samą moc jak oryginał.
Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej nieruchomości, notariusz może przekazać informację, jakie dodatkowe dokumenty będą konieczne do podpisania umowy kupna-sprzedaży działki. Do dodatkowych dokumentów, które mogą okazać się konieczne, zalicza się m.in zaświadczenie, czy działka jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu lub zaświadczenie, że nieruchomość nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym. Ostateczną decyzję o tym, jakie dokumenty lub zaświadczenia są potrzebne, podejmuje notariusz po dokładnym zapoznaniu się z daną sprawą.
Chcąc uniknąć niepewności i stresu związanych ze sprzedażą nieruchomości gruntowej, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zapoznać się z procedurami oraz zgromadzić niezbędne dokumenty. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do wizyty w kancelarii notarialnej, wszystkie formalności powinny przebiegać sprawnie i bezproblemowo.
Ponownie pragniemy zwrócić uwagę, że lista wymaganych dokumentów nie jest stałym zestawieniem. Uzależniona jest od indywidualnej sytuacji. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną listą, a jednocześnie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią notarialną. Po zapoznaniu się z konkretną sytuacją, szczegółowo określimy, jakich formalności należy dopełnić, aby móc dokonać sprzedaży działki.
Dlaczego tak dużo mówi się o konieczności zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów? Mamy świadomość, że lista jest długa. Natomiast brak nawet jednego z koniecznych dokumentów może sprawić, że niezbędne będzie oczekiwanie na nowy termin i umówienie kolejnego spotkania. W praktyce brak przygotowania może znacząco wydłużać czas trwania całej procedury. Zachęcamy, aby wszelką dokumentacją dostarczyć do kancelarii wcześniej, a przygotowania przebiegną zdecydowanie sprawniej. Pragniemy zwrócić uwagę, że dokumenty mogą być przesłane w formie skanu lub doręczone osobiście wyłącznie w formie kopii. Jednak na moment dokonania czynności konieczne jest dostarczenie oryginałów.
Mając świadomość, jak wiele dokumentów należy zgromadzić, decydując się na sprzedaż działki oraz jak wielu formalności dopilnować, zachęcamy, aby zgłosić się do zaufanej kancelarii notarialnej w Warszawie. Doświadczony notariusz zadba, aby przygotowania przebiegły sprawnie, a treść aktu notarialnego była zrozumiała dla każdej ze stron. Zapraszamy do kontaktu – chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i udzielimy odpowiedzi na dodatkowe pytania. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, mając na względzie bezpieczeństwo oraz zadowolenie naszych klientów.
Dane płatnicze
Zadzwoń lub napisz
Godziny otwarcia
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński Notariusz
Niniejsza strona nie stanowi ani reklamy, w szczególności reklamy osobistej, ani oferty w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Strona ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 §3 ustawy Prawo o notariacie.
rachunek depozytowy PLN
72 1140 2004 0000 3802 8195 8663
rachunek bankowy
76 1140 2004 0000 3202 7925 9278
pon - pt, godz. 9:00 - 17:00
inne terminy na życzenie (17-20)
ul. Kościeszów 6 lok. UA4
03-188 Warszawa
NIP: 524 274 01 28
REGON: 384507299