MASZ PYTANIA?
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński
Notariusz
Poniżej znajdziesz listę dokumentów wymaganych do sprzedaży domu, czyli zabudowanej nieruchomości gruntowej. Pamiętaj, że lista ma charakter poglądowy, a notariusz czuwając nad bezpieczeństwem, może wskazać dodatkowe zaświadczenia.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).
Jeżeli zakup finansowany jest z kredytu.
Jeżeli w akcie notarialnym ma zostać ustanowiona hipoteka na zabezpieczenie udzielanego kredytu. Czasem dokument zwany jest zaświadczeniem o udzieleniu kredytu.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Co do zasady jest to akt notarialny. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadkobrania, konieczne jest okazanie postanowienia spadkowego lub aktu poświadczenia dziedziczenia, a ponadto podstawy nabycia spadkodawcy.
Powinno ono potwierdzać uregulowanie kwestii podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia przez stronę sprzedającą przedmiotowej nieruchomości. Jest ono wymagane, jeżeli nabycie nastąpiło m.in. w drodze darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności (dokonanych od 01 stycznia 2007 roku), albo spadkobrania lub zasiedzenia (bez względu na datę nabycia).
Jeżeli były zawierane. Ewentualnie orzeczenia sądowe mające wpływ na obowiązujący ustrój majątkowy (np. separacja). Kontaktując się z Kancelarią potwierdź swój stan cywilny, ewentualnie obowiązujący ustrój majątkowy małżeński oraz kraj prawa właściwego dla stosunków majątkowych w Twoim związku małżeńskim (np. gdy małżonek jest cudzoziemcem).
Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką i część ceny sprzedaży płatna będzie bezpośrednio na rachunek kredytodawcy, w celu całkowitej spłaty wierzytelności. W takim przypadku należy okazać zaświadczenie, z którego wynikać będą: suma zadłużenia, numer rachunku technicznego do spłaty oraz zobowiązanie banku do wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po całkowitej spłacie zadłużenia. Zwróć uwagę, że bank kredytujący stronę kupującą może wymagać dodatkowych postanowień.
Jeżeli po nabyciu nieruchomości dokonany został jej podział. Decyzja musi być ostateczna.
Dokument można uzyskać w starostwie, a w Warszawie: w Biurze Geodezji i Katastru (ul. Sandomierska 12) lub za pośrednictwem urzędu dzielnicy. Dodatkowo, gdy sprzedawana działka będzie odłączana z księgi wieczystej: wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej dla wszystkich działek, które znajdują się obecnie w księdze wieczystej.
W przypadku braku obowiązującego planu należy okazać zaświadczenie potwierdzającego ten fakt, wraz z ewentualnie wydaną decyzją o warunkach zabudowy (lub zaświadczeniem o braku takiej decyzji). Dokumenty można uzyskać w urzędzie gminy.
Zaświadczenie potwierdza, czy sprzedawana nieruchomość objęta jest uproszczonym planem urządzenia lasu, lub decyzją starosty, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach. Dokument można uzyskać w starostwie, a w Warszawie w siedzibie Lasów Miejskich (ul. Korkowa 170A).
Potwierdzające, czy dla terenu, na którym położona jest sprzedawana działka, została podjęta uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji lub uchwała w sprawie ustanowienia na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Nie dotyczy nieruchomości położonych na terenie Warszawy (informacja dostępna publicznie). Dokument można uzyskać w urzędzie gminy.
Dokument uzyskasz wraz z wypisem z rejestru gruntów.
Ewentualnie zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z adnotacją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o tym, że nie zgłosił on sprzeciwu do zawiadomienia.
Wedle uznania stron. Uzyskanie zaświadczenie rozważane jest w sytuacji, kiedy Strony mają wątpliwości w zakresie sposobu dostępu do drogi publicznej.
Wedle uznania stron.
Wedle uznania stron. Może ono dotyczyć np. podatku od nieruchomości, lub zaległości wobec Urzędu Skarbowego.
Dokument sporządzany jest przez osoby posiadające do tego właściwe uprawnienia.
Decydując się na sprzedaż domu, należy zadbać o zgodność dokumentów ze stanem faktycznym. Konieczne jest dopełnienie ściśle określonych formalności – zarówno ze strony kupujących, jak i sprzedających. Gdy w grę wchodzi sprzedaż domu, to jednak strona sprzedająca będzie zobowiązana do zgromadzenia zdecydowanie większej liczby wymaganych dokumentów. Jaki jest tego cel? Dopełnienie wszelkich formalności pozwala sfinalizować transakcję w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, a także gwarantujący bezpieczeństwo dla obu stron.
Zastanawiasz się, czy sprzedaż domu musi odbywać się u notariusza? Tak, w świetle polskiego prawa umowa sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W innym przypadku zostaje uznana za nieważną i nie stanowi podstawy do dokonania zmian w księdze wieczystej.
Do listy niezbędnych dokumentów, które bezwzględnie należy przedstawić, niezależnie od tego, czy decydujemy się na sprzedaż domu u notariusza, zbycie działki, czy podział majątku, zalicza się dokumenty tożsamości. Notariusz musi stwierdzić tożsamość wszystkich osób, które biorą udział w danej czynności. Musisz zatem mieć przy sobie dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu. Przed umówieniem terminu podpisania aktu notarialnego upewnij się, że dokument będzie ważny w dniu dokonania czynności notarialnej.
Przechodząc jednak do konkretów, do najważniejszych dokumentów w procesie sprzedaży domu zalicza się odpis księgi wieczystej. Wystarczające może okazać się jednak podanie wyłącznie jej numeru. Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem zawierającym kompendium wiedzy na temat danej nieruchomości. Przedstawia jej status prawny oraz zawiera informacje o właścicielu.
Kluczowym dokumentem potrzebnym do sprzedaży domu jest dokument stanowiący potwierdzenie nabycia. Może być to akt notarialny nabycia domu w drodze kupna, darowizny lub spadku. Jest on potwierdzeniem, że strona sprzedająca faktycznie jest właścicielem nieruchomości, którą zamierza sprzedać. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie zakładają możliwości przeniesienia własności domu, jeśli umowa sprzedaży nie została zawarta w formie aktu notarialnego.
W sytuacji, gdy nieruchomość obciążona jest hipoteką, strona sprzedająca jest zobowiązana do uzyskania od banku stosownego zaświadczenia. Dokument ten powinien zawierać następujące dane:
Jeżeli natomiast to kupujący zamierza dokonać zakupu posiłkując się kredytem hipotecznym, jest zobowiązany do ustanowienia hipoteki na rzecz banku na zabezpieczenie zwrotu kredytu. Jeśli chce ustanowić hipotekę w akcie notarialnym, musi dostarczyć notariuszowi stosowne zaświadczenie banku o udzieleniu kredytu wraz z umową kredytową.
Czy dom, który zamierzasz sprzedać, został nabyty w spadku lub darowiźnie? W takiej sytuacji będziesz zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia o uregulowaniu podatku od spadku lub darowizny (lub zwolnieniu z tego podatku). Taki dokument uzyskasz w urzędzie skarbowym właściwym według położenia nieruchomości. Pamiętaj jednak, że w zakresie np. darowizny - obowiązek ten dotyczy wyłącznie osób, które otrzymały nieruchomość po 1 stycznia 2007 roku. Jakie informacje powinno zawierać wspomniane zaświadczenie? W dokumencie musi znaleźć się precyzyjne określenie przedmiotu umowy. Jeśli zbywane są udziały kilku spadkobierców, zaświadczenia powinny dotyczyć każdego z nich.
Jeśli zamierzasz sprzedać dom i gromadzisz już niezbędne do tego celu dokumenty, pamiętaj również o konieczności przedstawienia dokumentacji budowlanej. Niezbędne jest pozwolenie na użytkowanie budynku. Do tej listy warto dodać również m.in. dokumenty techniczne, które stanowią potwierdzenie, że nieruchomość została wybudowana zgodnie ze sztuką budowlaną i jest wolna od wad.
Wśród niezbędnych dokumentów wymienia się także wypis z rejestru gruntów i kartoteki budynków oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. Zawierają one szczegółowe informacje o położeniu, parametrach i przeznaczeniu nieruchomości będącej przedmiotem umowy. W dokumentacji tej umieszczona jest mapa obszaru wraz z określeniem granic działki. Zawsze konieczne jest przedstawienie wypisu z rejestru gruntów i kartoteki budynków oraz kopia mapy ewidencyjnej. Jeżeli natomiast składany będzie wniosek o założenie nowej księgi wieczystej, niezbędne jest dostarczenie zarówno wypisu, jak i wyrysu z mapy ewidencyjnej. Po wszystkie wymienione dokumenty należy udać się do starostwa powiatowego, a dokładnie do Wydziału Geodezji. Warto sprawdzić, czy konkretny urząd dopuszcza możliwość złożenia wniosku online o wydanie dokumentacji.
W celu podpisania umowy przeniesienia własności należy przedstawić także zaświadczenie z Lasów Państwowych, które stanowi potwierdzenie, że dany teren nie jest objęty prawem pierwokupu. Jeżeli nieruchomość jest zlokalizowana w Specjalnej Strefie Rewitalizacji, jej sprzedaż jest możliwa, ale należy pamiętać, że miasto lub gmina mają wówczas prawo pierwokupu.
Do dokumentów, które z kolei nie są wymagane, ale warto je dostarczyć, zalicza się zaświadczenie o braku zaległości w opłatach z tytułu podatku od nieruchomości i opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Ten dokument wydaje urząd miast lub gminy. Jeżeli natomiast sprzedający prowadzi działalność gospodarczą, wówczas warto zadbać o zaświadczenia o braku zaległości w ZUS-ie i urzędzie skarbowym.
Decydując się na sprzedaż domu należy dostarczyć także zaświadczenie dotyczące braku zameldowania na pobyt stały oraz czasowy. Taki dokument otrzymasz w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, w zależności od tego, gdzie zlokalizowana jest Twoja nieruchomość.
W każdym akcie notarialnym musi znaleźć się data zawarcia umowy, miejsce sporządzenia dokumentu ze wskazaniem siedziby kancelarii i nazwiska notariusza. W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży domu zawsze znajdują się informacje o stanie prawnym nieruchomości, jego lokalizacji oraz dane osobowe stron uczestniczących w czynności notarialnej. W dokumencie umieszcza się wszystkie istotne fakty i czynności podejmowane w trakcie sporządzania aktu. Ponadto musi znaleźć się zapis potwierdzający odczytanie dokumentu, jego zgodne przyjęcie oraz podpisy stron.
Pragniemy zwrócić uwagę, że obowiązkiem każdego notariusza jest upewnienie się, że każda osoba uczestnicząca w czynności rozumie wszystkie zapisy, jakie znalazły się w treści aktu. Jeżeli jakiekolwiek kwestie są dla Ciebie niejasne lub potrzebujesz ich dokładnego wyjaśnienia, zgłoś ten fakt notariuszowi. Notariusz wyjaśni wszelkie wątpliwości jeszcze zanim zostaną złożone podpisy pod przygotowanym dokumentem.
Chcąc dodatkowo ułatwić i usprawnić moment podpisania aktu notarialnego, warto z wyprzedzeniem dostarczyć do kancelarii wszystkie niezbędne dokumenty i dopytywać o szczegóły. Wówczas w dniu podpisania ostatecznej umowy można podejść ze spokojem oraz bez obaw, że jakiekolwiek formalności nie zostaną dopełnione. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu transakcja może zostać sfinalizowana w uzgodnionym terminie.
Umowa sprzedaży domu musi być zawierana u notariusza pod rygorem nieważności. Akt notarialny zawiera precyzyjne informacje dotyczące przedmiotu umowy, czyli dokładny opis nieruchomości, określenie jej stanu faktycznego i prawnego. Muszą znaleźć się także informacje dotyczące ewentualnych obciążeń nieruchomości. Rolą notariusza jest ustalenie stanu prawnego oraz zabezpieczenie interesów każdej ze stron transakcji. Jeżeli notariusz uzna, że konkretna czynność jest niezgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, odmówi jej dokonania.
Przygotowując się do sprzedaży domu warto uzbroić się w cierpliwość. Dopełnienie formalności i uzyskanie wszystkich koniecznych do podpisania aktu notarialnego dokumentów i zaświadczeń będzie wymagać co najmniej kilku wizyt w kilku różnych urzędach. Dlatego warto na wczesnym etapie skontaktować się z zaufaną kancelarią notarialną, aby zorientować się, jakie zadania leżą zarówno po stronie sprzedających, jak i kupujących. Notariusz po zapoznaniu się z konkretną sprawą będzie mógł udzielić precyzyjnych informacji i przydatnych wskazówek, dzięki którym przygotowania przebiegną sprawnie i bezproblemowo.
Choć przedstawiliśmy listę wymaganych dokumentów, to weź pod uwagę, że ma ona charakter wyłącznie orientacyjny. Mamy świadomość, że jest ona długa, dlatego zachęcamy, aby nie zwlekać z gromadzeniem dokumentacji do ostatniej chwili. Pragniemy podkreślić, że dokładne zestawienie koniecznych dokumentów możemy przedstawić wyłącznie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym. Jeżeli zatem planujesz sprzedaż domu i chcesz przygotować się do wizyty u notariusza, wybierz dogodną metodę kontaktu i zgłoś się do naszej kancelarii.
Dane płatnicze
Zadzwoń lub napisz
Godziny otwarcia
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński Notariusz
Niniejsza strona nie stanowi ani reklamy, w szczególności reklamy osobistej, ani oferty w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Strona ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 §3 ustawy Prawo o notariacie.
rachunek depozytowy PLN
72 1140 2004 0000 3802 8195 8663
rachunek bankowy
76 1140 2004 0000 3202 7925 9278
pon - pt, godz. 9:00 - 17:00
inne terminy na życzenie (17-20)
ul. Kościeszów 6 lok. UA4
03-188 Warszawa
NIP: 524 274 01 28
REGON: 384507299