MASZ PYTANIA?
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński
Notariusz
Poniżej znajdziesz listę dokumentów wymaganych do sporządzenia oświadczenie o odrzuceniu spadku. Pamiętaj, że lista ma charakter poglądowy, a notariusz czuwając nad bezpieczeństwem, może wskazać dodatkowe zaświadczenia.
Adres ostatniego miejsca zamieszkania jest jedną z podstawowych informacji o zmarłym. Ma on wypływ nie tylko na właściwość miejscową sądu spadku, ale także na prawo, które reguluje ogół spraw spadkowych po spadkodawcy.
Podaj dane, które są Ci znane - imiona, nazwiska, adresy zamieszkania. Dane osób, które już spadek odrzuciły nie są wymagane.
Poinformuj nas jeżeli toczy się jakiekolwiek postępowanie związane z niewypłacalnością.
Przede wszystkim są to dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy nie stanowi dokumentu tożsamości.
Numer PESEL strony czynności nie może być zastrzeżony.
Dokument uzyskasz w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Wystarczające jest okazanie kopii.
Jeżeli chcesz odrzucić spadek także w imieniu małoletniego.
Jeżeli chcesz odrzucić spadek w imieniu małoletniego, ale nie musisz uzyskiwać zgody sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności. Zgodę sporządzimy na miejscu, na podstawie wcześniej przesłanych do nas informacji.
Spadkobierca ma prawo, aby złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku – obowiązuje go jednak okres 6-ciu miesięcy od momentu uzyskania informacji o tytule powołania do spadku. Oświadczenie należy złożyć przed notariuszem (ewentualnie przed sądem). Jakie skutki wywołuje podjęte działanie? Odrzucenie spadku powoduje, że osoba (spadkobierca), która dowiedziała się o posiadanym tytule do spadku, i spadek odrzuciła, traktowana jest jakby nie dożyła otwarcia spadku.
Za moment otwarcia spadku uznaje się chwilę śmierci spadkodawcy. Jeżeli jednak zmarły pozostawił testament, a osoba wskazana w nim jako spadkobierca, nie od razu dowiedziała się o jego śmierci, wówczas ustalany jest dzień, w którym informację taką uzyskała. Przyjmuje się, że dla pierwszych osób powołanych do spadku (małżonka i dzieci) początkiem terminu jest zazwyczaj dzień śmierci spadkodawcy. Dla spadkobierców, którzy są powoływani w dalszej kolejności, za rozpoczęcie terminu uznaje się dzień, w którym konkretna osoba dowiaduje się o odrzuceniu spadku przez bliższych krewnych. Z kolei dla spadkobiercy testamentowego za dzień ten uznaje się datę, kiedy dowiedział się o istnieniu i treści testamentu sporządzonego przez spadkodawcę.
Każdy spadkobierca ma 3 możliwości. Dwie z nich dotyczą sytuacji, w których podejmuje on decyzję o przyjęciu spadku. Jako spadkobierca możesz przyjąć spadek:
Trzecią możliwością jest odrzucenie spadku. Rezultatem tej decyzji jest wyłączenie spadkobiercy od dziedziczenia, dotyczy to także odpowiedzialności za długi. Zastanawiasz się, na które z rozwiązań powinieneś się zdecydować? Chcesz wiedzieć, jak skutecznie odrzucić spadek? Poniżej rozwijamy ten temat.
Co w praktyce oznacza odrzucenie spadku? Jeżeli spadkobierca podejmie decyzję, że nie chce go przyjąć, traktuje się go tak, jak gdyby nie dożył otwarcia spadku. Wiąże się z utratą wszystkich praw do spadku. Jednocześnie nie ponosi odpowiedzialności za długi, którymi został obciążony w momencie otwarcia spadku. Pragniemy nadmienić, że osoba odrzucająca spadek traci ponadto prawo do żądania ewentualnego zachowku, jeśli taki miałby jej przysługiwać.
Niechciany spadek można odrzucić. Jednak należy przy tym pamiętać, że spadkobierca musi zrobić to przed upływem 6 miesięcy – czas ten liczy się od momentu uzyskania informacji o powołaniu do spadku. Po tym terminie wygasa uprawnienie do odrzucenia spadku. Aby zrobić to skutecznie, należy złożyć oświadczenie: przed notariuszem lub w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby odrzucającej spadek. Czy należy z tego tytułu uiścić opłatę? Tak, oświadczenie o odrzuceniu spadku, zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, objęte jest opłatą sądową w kwocie 100 zł.
Pragniemy poinformować, że złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku jest co do zasady nieodwołalne. Co dzieje się w sytuacji, w której nie dojdzie do skutecznego odrzucenia spadku przed upływem wyznaczonego terminu 6-ciu miesięcy? Oznacza to, że po tym czasie spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, w których stwierdza się, że wspomniane oświadczenie zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby. Wówczas zastosowanie znajdują przepisy o wadach oświadczenia woli. Spadek można odrzucić pomimo upłynięcia wskazanego terminu, jeżeli został on przyjęty pod wpływem błędu. Spadkobierca może także udowodnić przed sądem, że nie wiedział o otrzymanym spadku i z tego powodu nie złożył stosownego oświadczenia w wymaganym terminie.
Odrzucenie spadku jest oświadczeniem woli składanym w celu wywołania określonych skutków prawnych. Należy dokonać go w określonej formie prawnej, ponieważ wyłącznie dzięki temu wywoła ono zamierzony skutek. Oświadczenie można złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym – pragniemy zwrócić uwagę, że formy te są równorzędne. Z wnioskiem takim można wystąpić osobiście lub przez pełnomocnika.
Najczęściej oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli natomiast postępowanie się nie toczy, oświadczenie można złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania spadkobiercy, a następnie zaczekać na wyznaczenie terminu posiedzenia w tej sprawie.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać informacje, tj.:
Zdecydowanie najprostszą metodą odrzucenia spadku jest złożenie oświadczenia przed notariuszem. Dlaczego ta możliwość określana jest jako najkorzystniejsza? Głównym powodem jest fakt, że wówczas nie ma konieczności oczekiwania na termin posiedzenia w sądzie. Co zatem należy zrobić? Wystarczy skontaktować się z kancelarią notarialną w miejscu zamieszkania i przekazać informację, że chcesz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest brak zmartwienia dotyczącego poprawności oświadczenia o odrzuceniu spadku – notariusz zadba, aby spełniało ono wszelkie wymogi formalne i wywoływało określone skutki prawne. Należy jednak mieć świadomość, że konieczne jest przedstawienie dodatkowych dokumentów, których listę dla Ciebie przygotowaliśmy.
Zastanawiasz się, czy odrzucenie spadku u notariusza niesie za sobą skutki prawne? Tak, dokonanie tej czynności u notariusza nie wymaga stawiennictwa przed sądem i może być dowodem w sprawie spadkowej. Jak wygląda sytuacja, gdy spadkobiercą jest osoba małoletnia, czyli dziecko przed ukończeniem 18. roku życia? W ich imieniu to rodzice dokonują przyjęcia lub odrzucenia spadku. Jeżeli nie złożysz oświadczenia o odrzuceniu spadku u notariusza, to Twoje małoletnie dziecko odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że w sytuacji, gdy długi spadkowe będą przewyższać wartość odziedziczonego majątku, małoletni będzie musiał spłacić je wyłącznie do wysokości otrzymanego majątku.
Należy zwrócić uwagę, że oświadczenie o odrzuceniu spadku przez osobę małoletnią co do zasady wymaga uzyskania zgody sądu opiekuńczego, ponieważ zaliczane jest do czynności przekraczających zwykły zarząd. Pod koniec 2023 roku nastąpiła jednak istotna zmiana w tym zakresie i w konkretnych okolicznościach możliwe jest złożenie takiego oświadczenia o odrzuceniu spadku bez zgody sądu rodzinnego.
Decyzja o odrzuceniu spadku powinna być dokładnie przemyślana. Zachęcamy, aby rzetelnie zastanowić się nad wszystkimi możliwościami i obiektywnie ocenić wady i zalety każdej opcji. Należy rozważyć konsekwencje każdej podjętej decyzji i mając na względzie skutki zdecydować się na jedno, najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.
Kiedy odrzucenie spadku może okazać się właściwą opcją? Warto rozważyć taką ewentualność szczególnie wtedy, gdy spadkobierca ma świadomość, że spadkodawca pozostawił nie tylko majątek, ale także znaczne zadłużenie, a jednocześnie wartość spadku nie będzie wystarczająca, aby spłacić długi. Odrzucenie spadku u notariusza (lub przed sądem) będzie wiązać się z uniknięciem uciążliwych postępowań wiążących się z koniecznością zapłaty długów.
Zadaniem notariusza jest informowanie spadkobierców o istniejących procedurach. Jeśli szukasz rzetelnego specjalisty, który udzieli Ci kompletnych informacji, zgłoś się do kancelarii notarialnej w Warszawie-Białołęce. Udzielamy klientom kompleksowego wsparcia, dzielimy się wiedzą i chętnie rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Specjalizujemy się prawie spadkowym – dysponujemy szeroką i aktualną wiedzą, którą chętnie dzielimy się z osobami zainteresowanymi. Za nami wiele lat doświadczenia, podczas których spotkaliśmy się z wieloma różnymi sytuacjami. Zapraszamy do kontaktu każdą osobę, która ma wątpliwości, czy warto przyjąć spadek i w jakiej formie, czy może lepszym rozwiązaniem będzie jego odrzucenie. Zaufaj nam, a poprowadzimy Cię bezpiecznie przez cały proces!
Dane płatnicze
Zadzwoń lub napisz
Godziny otwarcia
Kancelaria Notarialna
Paweł Szofiński Notariusz
Niniejsza strona nie stanowi ani reklamy, w szczególności reklamy osobistej, ani oferty w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Strona ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 §3 ustawy Prawo o notariacie.
rachunek depozytowy PLN
72 1140 2004 0000 3802 8195 8663
rachunek bankowy
76 1140 2004 0000 3202 7925 9278
pon - pt, godz. 9:00 - 17:00
inne terminy na życzenie (17-20)
ul. Kościeszów 6 lok. UA4
03-188 Warszawa
NIP: 524 274 01 28
REGON: 384507299